Ötən il Fransada rekord sayda şirkət müflis olub
2023-cü ildə Fransada 55 mindən çox şirkət bağlanıb ki, bu da 2017-ci ildən bəri ən yüksək göstəricidir.
Marja.az xəbər verir ki, bu barədə cümə günü Fransa Bankının saytında dərc edilmiş hesabatda deyilir.
Müflis olan şirkətlərin 55 435-i 250 nəfərə qədər işçi heyəti olan kiçik və orta müəssisələrdir. Eyni zamanda, ötən il bağlanan 250-dən çox işçisi olan orta və iri şirkətlərin sayı 57-yə çatıb ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə iki dəfə çoxdur.
Mənfi tendensiya daha çox restoran və mehmanxana biznesində (2022-ci illə müqayisədə +44,6%) və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində (+44,4%) nəzərə çarpır. Daşınmaz əmlak sektorunda (+40,4%) və tikintidə (+38,7%) şirkətlərin sayı da əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Yalnız kənd təsərrüfatı sektorunda vəziyyətin nəzərəçarpacaq dərəcədə yaxşılaşması müşahidə olunur (-1,3%).
"Le Monde" qəzeti qeyd edir ki, biznes vergilər, sosial ödənişlər və banklara olan borcların yığılmasından əziyyət çəkir. "Altares" konsaltinq şirkətinin məlumatına görə, müəssisələrin yalnız yarısı borclarını vaxtında qaytarır.