Qazaxıstan iqtisadiyyatı 4,9 faiz artıb
Bu ilin səkkiz ayının yekunlarına əsasən, Qazaxıstan iqtisadiyyatının artım tempi 4,9%, o cümlədən real sektorda 4,4%, xidmət sektorunda 4,8% təşkil edib.
Marja.az xəbər verir ki, bunu çərşənbə günü hökumətin iclasında respublikanın milli iqtisadiyyat nazirinin müavini Azamat Amrin deyib.
"Bütün əsas sənaye sahələrində müsbət dinamika müşahidə olunur. Ən böyük artım tikinti, ticarət, eləcə də informasiya və rabitə sahələrində müşahidə olunur. Əsas kapitala investisiyaların artım tempi 12,2% təşkil edib", - Amrin bildirib.
"İlkin nəticələrə görə, 2023-cü ilin yanvar-iyul aylarında xarici ticarət dövriyyəsi 5,7% artaraq 79,5 milyard dollar təşkil edib. İxrac 44,8 milyard dollar təşkil edib. Eyni zamanda, emal olunmuş məhsulların ixracı 14,2 milyard dollar olub", - Amrin qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, mal idxalı 34,7 milyard dollar təşkil edib.
Amrin həmçinin bildirib ki, Qazaxıstanda 2023-cü ilin səkkiz ayı ərzində neft hasilatı 6,6%, qaz hasilatı isə 3,2% artıb.
"Mədən sənayesində istehsalın həcmi 4,3% artıb. Eyni zamanda neft hasilatı 6,6%, qaz hasilatı 3,2%, digər faydalı qazıntıların hasilatı 13,6% artıb”, - Amrin bildirib.
Qazaxıstanda illik inflyasiya altı aydır azalır, onun hazırkı səviyyəsi 13,1% təşkil edir.