"40,6 milyard dollar ehtiyatımız var, Manat da sabitləşib"
2017-ci ilin ilk 6 ayı ərzində Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatı 1,7%, qeyri-neft sənayesi isə 4,4% artıb. Ölkə iqtisadiyyatına 5 milyard dollar sərmayə qoyulub.
"Marja" xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Nazirlər Kabinetinin 2017-ci ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasında bildirib.
“Hazırda artan valyuta ehtiyatlarımız 40,6 milyard dollar təşkil edir. Bu ilin yanvar-iyun ayları ərzində 122 min yeni iş yeri açılıb, onlardan 101 mini daimidir. Birinci yarımildə ixrac 36% artıb, idxal 15% azalıb, müsbət saldo 1,9 milyard dollar təşkil edir”,- dövlətimizin başçısı bildirib.
Prezident qeyd edib ki, mövcud iqtisadi sabitlik qorunub-saxlanmalı, istehlak qiymətlərinə daim nəzarət olunmalı, süni qiymət artımına imkan verilməməlidir.
İlham Əliyev, makro-iqtisadi sabitliyin təmin olunduğunu, manatın məzənnəsinin sabitləşdiyini, təlabatın daha çox yerli istehsal hesabına ödənildiyini də deyib.