Azərbaycanda “Apple Pay” və “Google Pay” ilə aparılmış ödənişlərin məbləği açıqlandı
Beynəlxalq kart təşkilatları ilə qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi və innovativ ödəniş həllərinin ölkəyə gətirilməsi istiqamətində fəaliyyət 2022-ci il ərzində də diqqət mərkəzində saxlanılmışdır.
Marja xəbər verir ki, bu Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının hesabatında bildirilir.
Qeyd edilib ki, Mərkəzi Bankın təşəbbüsü, bank sektoru və beynəlxalq kart təşkilatlarının dəstəyi ilə ölkədə təmassız ödəniş həllərinin çeşidinin artırılması və innovativ texnologiyaların tətbiqi məqsədilə hesabat ilində “Google Pay” ödəniş həlli Azərbaycanda aktivləşdirilmişdir.
Hesabat dövrünün sonuna “Google Pay” xidmətinə 11 bank qoşulmuş və 2022-ci il ərzində bu xidmət vasitəsilə ümumi həcmi 85.7 milyon manat ekvivalentində 4 milyon ödəniş həyata keçirilmişdir.
Eyni zamanda, ölkədə “Apple Pay” həllini təqdim edən 11 bank tərəfindən hesabat ilində ümumi həcmi 658 miylon manat ekvivalentində olan 21.8 milyon ödəniş həyata keçirilmişdir.