Azərbaycan neft ixracını 10 faizdən çox azaltdı
Azərbaycan 2017-ci yanvar-aprel aylarında 10 mln. 622,1 min ton neft ixrac edib ki, bu da ötən ilin analoji dövrünün göstəricisindən 10,2% azdır. Bu barədə hökumətdən məlumat verilib.
“Hesabat dövrü ərzində Azərbaycandan ixrac olunan neftin ümumi dəyəri $3 mlrd. 889 mln. 129,2 min (artım 37,4%) təşkil edib”, - deyə hökumətdən qeyd ediblər.
2017-ci ilin yanvar-aprel aylarında ixrac edilmiş $2 mlrd. 616 mln. 375,8 min məbləğində neftin bəyan edilmiş həcmi 6 mln. 493,5 min ton təşkil edib.
2016-cı ildə Azərbaycandan 35 mln. 30,3 min ton neft ixrac olunub, bud a 2015-ci ilin göstəricisindən 0,2% azdır.
Qaz ixracını 4% artırıb
Azərbaycan 2017-ci ilin yanvar-aprel aylarında 3 mlrd. 85 mln. kubmetr təbii qaz ixrac edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrünün göstəricisindən 4% çoxdur.
“Hesabat dövrü ərzində Azərbaycandan ixrac edilmiş qazın ümumi dəyəri $408 mln. 543,9 min (azalma 25,3%) təşkil edib”, - deyə məlumatda qeyd edilir.
Bu dövrdə sadələşdirilmiş gömrük bəyannamələri üzrə rəsmiləşdirilmiş $276 mln. 201,4 min dəyərində 1 mlrd. 705,1 mln. kubmetr qaz ixrac edilib.