Azərbaycan AI-92 markalı benzin idxalını 10 dəfə artırıb
Azərbaycan 2022-ci ilin I rübündə 50 min 443 ton AI-92 markalı avtomobil benzini idxal edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrünün göstəricisindən 10,1 dəfə çoxdur.
AI-92 markalı avtomobil benzininin idxal həcmi dəyər ifadəsində 52 milyon 390 min dollar (artım 21,9 dəfə) təşkil edib. 45 milyon 348 min dollar dəyərində 43 min 12 ton AI-92 markalı avtomobil benzini (bütün idxalın 85,3%-i) Rusiyadan, 7 milyon 41 min dollar dəyərində 7 min 430,42 ton avtomobil benzini isə Türkmənistandan idxal edilib.
Benzin idxalı 2022-ci ilin fevral və mart aylarında həyata keçirilib.
2021-ci ilin 1-ci rübündə Azərbaycana AI-92 markalı avtomobil benzini Gürcüstandan idxal edilib.
“Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən, Azərbaycana idxal edilən AI-95 və AI-92 markalı avtomobil benzininə tətbiq edilən 15% gömrük rüsumu 2022-ci il fevralın 1-dən iyunun 1-dək 15%-dən 0%-ə endirilib.
Azərbaycanda AI-92 markalı avtomobil benzini 2022-ci ilin aprel ayının əvvəlindən planlı təmirə dayandırılmış Heydər Əliyev adına Bakı Neft Emalı Zavodunda istehsal olunur.