"3 milyon manat mənfəət gözləyərkən, ili 12 milyon manata yaxın mənfəət ilə başa vurduq"
"2021-ci il gözlədiyimizdən çox yaxşı oldu. 3 milyon manat xalis mənfəət gözləyərkən ili 12 milyon manata yaxın xalis mənfəət ilə başa vurduq".
Marja xəbər verir ki, bunu jurnalistlərə Yelo Bankın İdarə Heyətinin sədri Anar Həsənov bildirib.
Onun sözlərinə görə, pandemiya ilə əlaqədar təxirə salınmınş tələbin bir hissəsi ötən il reallaşdırıldığı və Qarabağın bərpasına investisiyalar artdığı üçün iqtisadiyyat canlandı, bank xidmətlərinə və kreditlərə tələb artdı.
Anar Həsənov qeyd edib ki, 2022-ci ildə bank sektoru üçün əsas qayğı inflyasiyanın sürətlənməsidir. İllik inflyasiyanın (12,5% red.) əmanət faizlərini (11%-ədək red.) üstələməsi bankların depozit portfellərinə mənfi təsir edə bilər. Əmanətçilər mənfi real faizlərə görə banklara əmanət yerləşdirməyi təxirə sala bilərlər. Bir çox banklar kimi Yelo Bank da kreditləşmənin böyük hissəsini cəlb edilən əmanətlər hesabına aparır. Əmanətlərdə artımın dayanması banklar üçün arzuolunan deyil.