Nazir: "Bu ilin yekunlarına görə Azərbaycanın qeyri-neft ixracı 2,2 milyard manatdan çox olacaq"
2021-ci ilin yekunlarına əsasən Azərbaycanın qeyri-neft ixracı 2,2 milyard manatdan çox olacaq.
Bunu iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov bu gün Bakıda 25-ci Beynəlxalq Biznes Forumu (IBF) zamanı deyib.
Nazir bildirib ki, qeyri-neft sektoru Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas drayveridir.
Onun sözlərinə görə, bu ilin ilk doqquz ayı ərzində Azərbaycanın ümumi daxili məhsulunun artımı 6,2 faiz təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,4 faiz çoxdur.
"Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafına qeyri-neft sektoru və bu sahə üzrə ixrac kömək göstərir. Sənaye sektorunda bu ilin ilk 9 ayı ərzində istehsal 14,2 faiz artıb. Biz əminik ki, bu forumda Azərbaycanın sənaye sektoru yeni iştirakçılar cəlb edəcək və biz bu göstəriciləri daha da artıracağıq. Bu ilin ilk 9 ayı ərzində sənaye zonalarında istehsal olunmuş məhsulların ixracı 320,5 milyon manatı üstələyib", - deyə nazir bildirib.
Qeyd edək ki, bu gün Bakıda Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və Türkiyənin Müstəqil Sənayeçi və İş Adamları Dərnəyinin (MÜSİAD) təşkilatçılığı ilə 25-ci Beynəlxalq Biznes Forumu (IBF- International Business Forum) işə başlayıb.