Maliyyə Nazirliyi 40 milyon manat borc aldı
13 iyul 2021-ci il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin AZ0106022889 ISIN-li, 40 milyon manat həcmində, 1092 gün tədavül müddətli dövlət ortamüddətli istiqrazlarının (DOİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilmişdir.
Birjanın yaydığı məlumata görə, hərrac zamanı 14 investor tərəfindən qiymət intervalı 98.1411 AZN (7.2000%) və 100.4039 AZN (6.3500%) olan 26 sifariş təqdim edilmişdir.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 100.2960 AZN (6.3900%), orta ölçülmüş qiyməti 100.3440 (6.3722%) müəyyən edilmişdir. Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 149 milyon 840 min 800 manat yerləşdirilmiş həcmi isə 40 miylon manat təşkil edilmişdir.
İstiqrazların ödəmə tarixi 9 iyul 2024-cü il.
Hərrac iştirakçıları 14 iyul 2021-ci il (T+1) tarixinədək istiqrazların alışı üzrə öhdəliklərini icra etməlidirlər.
Qeyd edək k hərrac zamanı dövlət istiqrazlarına tələb təklifi üstələyəcəyi və qiymət Emitenti qane edəcəyi halda Emitent tərəfindən təklif edilən istiqrazların həcmi 50 faizədək artırıla bilər.