"Dövlət şirkətləri büdcədən pul "sağırlar""
"Dövlət şirkətlərindəki idarəetmə sistemi büdcədən pulların sağılması məqsədi üçün istifadə edilir".
"Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin yaradılmasına gəldikdə, çox danışmayacam. Hamı yaxşı bilir ki, bu holdinq nə üçün yaradılıb. Mənim fərmanımda da qeyd edilib ki, dövlət şirkətlərində idarəeetmə sistemini təkmilləşdirmək üçün. Dövlət şirkətlərində idarəetmə axsayır, müasir tələblərə cavab vermir, bu idarəetmə sistemi büdcədən pulların sağılması məqsədi üçün istifadə edilir. Demək olar ki, bütün dövlət şirkətləri özü-özünü təmin edə bilmir. Bir-ikisi istisana olmaqla, hər zaman dövlət büdcəsindən dotasiyalara ehtiyacları var. O biri tərəfdən isə strateji infrastruktur, indiki vəziyyəti Qarabağın yenidən qurulmasını da nəzərə alsam dövlətin əlində qalmalıdır. Bu, birmənalıdır. Əks halda biz əraziləri bərpa edə bilməyəcəyik.
Məqsədimiz dövlət şirkətlərində korporativ idarəetməni beynəlxalq səviyyəyə çatdırmaqdır, lazım olan nəzarəti təmin etməkdir. Bunun üçün Şura yaradılıb, orada hökumətin nümayəndələri təmsil olunur, nəzarətsizlik olmasın. Dövlət şirkətləri bu gün dövlətin boynunda olan böyük yükdür. Dövlət Neft Şirkəti də, hansı ki, Azərbaycanın ən böyük vergi ödəyicisidir, o da bu yaxınlara qədər qazlaşdırma üçün dotasiya alırdı. Belə olmaz. Buna son qoymaq lazımdır, həm rəhbərliyin möhkəmləşdirilməsi baxımdan, həm də idarəetmənin təkmilləşdirilməsi baxımından. Kim yeni qaydalarala əməl etməsə, düzgün, dürüst, şəffaf işləməsə məsuliyyətə cəlb ediləcəkdir".