Azərbaycanda piratçılığın səviyyəsi açıqlanıb
Aidiyyəti dövlət qurumları ilə görülən birgə tədbirlərin nəticəsi olaraq 2005-ci illə müqayisədə piratçılığın səviyyəsi kitab satışı sahəsində 61%-dən 22%-ə, audio-video məhsul bazarında 90%-dən 57%-ə, proqram təminatında 96%-dən 71%-ə düşüb.
Bu barədə Əqli Mülkiyyət Agentliyinin ötən ilki hesabatında qeyd edilib.
Ötən il mədəni irsin qorunması və erməni plagiatına qarşı mübarizə tədbirləri hesabat ilində diqqət mərkəzində saxlanılıb, maddi və qeyri-maddi mədəni irs nümunələrimizə iddiaların qarşısının alınması istiqamətində müvafiq işlər görülərək, müəlliflərin pozulmuş hüquqları bərpa edilib.
İl ərzində digər hüquq pozuntularının da aradan qaldırılması diqqətdə saxlanılıb, zəruri tədbirlər həyata keçirilib, həmçinin erməni saxtakarlıqlarını ifşa edən tədbirlərin davamı olaraq, qədim mətnlər və klassik mənbələr erməniçilik saxtakarlığının və uydurmalarını ifşa edən “Erməniçilik uydurmaları digər xalqların hüquqlarına xələl gətirir”, “Армянский геноцид” или армянский террор?”, “Öz-özünü təkzib edən “erməniçiliyin 4 müəllif hüququ”, “Erməni müəlliflərinin kitablarındakı uydurmalara “müəlliflik hüququ” və s. kitabçalar müxtəlif dillərdə nəşr edilib.
Ötən il pozulmuş müəlliflik hüquqlarının bərpası ilə bağlı 11 yazılı müraciətə baxılıb
Hesabatda qeyd edilib ki, pozulmuş müəlliflik hüquqlarının bərpası ilə bağlı hüquqi və fiziki şəxslərdən daxil olmuş 11 yazılı müraciətə müəllif-hüquq qanunvericiliyinin tələbləri nöqteyi-nəzərindən baxılıb.
Onlardan bir qismi Agentliyin səlahiyyətləri çərçivəsində həll edilib, qalanları isə aidiyyəti qurumlara göndərilib. Dövlət və məhkəmə orqanlarından, fiziki və hüquqi şəxslərdən daxil olmuş sorğular, şikayət ərizələri əsasında ekspert rəyləri hazırlanıb, pozulmuş hüquqların bərpası ilə bağlı işlər görülüb.