Avropa Bankında Azərbaycan iqtisadiyyatı ilə bağlı proqnoz
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) 2021-ci ildə Azərbaycan iqtisadiyyatının artım tempinin 2,5% səviyyəsində olacağını proqnozlaşdırır.
Bankın "Regional Economic Prospects" adlı hesabatının sentyabr buraxılışında verilən məlumata görə, bu il ölkədə ÜDM istehsalı 3% azalacaq.
Bu proqnoz may ayında verilən proqnozla eynidir. Gələn il üzrə proqnoz isə may ayının gözləntisinə nisbətən 0,5 faiz bəndi azaldılıb.
AYİB hazırda davam edən COVID-19 pandemiyası dövründə Azərbaycan iqtisadiyyatına zərər verə biləcək əsas riskləri açıqlayıb. Məlumata görə, ölkə iqtisadiyyatı əsasən pandemiyanın yenidən aktivləşməsi və neft bazarının volatilliyi ilə bağlı olan mümkün davamlı aşağı neft qiymətlərinin risklərinə həssasdır.
Hesabatda qeyd edilib ki, xammalların ucuzlaşması karbohidrogen ixracatçısı olan Azərbaycana hiss olunacaq dərəcədə problemlər yaradıb və ölkənin müxtəlif mühüm maliyyə göstəriciləri profisitdən defisitə keçib.