1 milyard manatlıq təklif
Yaxın bir neçə ay ərzində hökumətə külək və günəş enerjisinin inkişafına dair təkliflər hazırlanıb göndəriləcək.
Bu sözləri çıqlamasında Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Cəmil Məlikov söyləyib.
Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2020-ci ilədək Strateji Yol Xəritəsinin təsdiqləndiyini deyən agentlik rəsmisi bu müddətədək kifayət gədər külək və günəş enerjisinin əldə olunacağını qeyd edib:
"Külək və günəş enerjisinin inkişafını təmin etmək üçün biz təxminən 1 milyard manatlıq sərmayə cəlb etməliyik. Bunu etmək üçün dövlətin bir neçə imkanları var. Ən yaxşı yol özəl xarici və yerli sərmayələrin cəlb edilməsidir. Bunun üçün xüsusi tarif siyasəti, xüsusi alqı-satqı layihələri əmələ gəlməlidir ki, sərmayə və kreditlər cəlb olunsun".
Cəmil Məlikov bununla bağı təkliflərin 2-3 ay ərzində yeni Strateji Yol Xəritəsinə uyğunlaşdırılaraq hökumətə göndəriləcəyini bildirib.