Azərbaycan neft ixracını artırıb, qaz ixracını azaldıb
Azərbaycan 2016-cı ilin yanvar-oktyabr aylarında 29 mln. 680,5 min ton neft ixrac edib ki, bu da ötən ilin analoji dövrünün göstəricisindən 0,8% çoxdur. Bu barədə hökumətdən məlumat verilib.
“Hesabat dövrü ərzində Azərbaycandan ixrac olunan neftin ümumi dəyəri 8 mlrd. 495 mln. 619,3 min dollar (azalma 21,5%) təşkil edib.
2016-cı ilin yanvar-oktyabr aylarında ixrac edilmiş 5 mlrd. 149 mln. 437,9 min dollar məbləğində neftin bəyan edilmiş həcmi 17 mln. 24,7 min ton təşkil edib.
Xəbər verildiyi kimi, 2015-ci ildə Azərbaycandan 32 mln. 520 min 401,97 ton neft ixrac olunub.
QAZ İXRACI 3% AZALIB
Azərbaycan 2016-cı ilin yanvar-oktyabr aylarında 6 mlrd. 362,3 mln. kubmetr təbii qaz ixrac edib ki, bu da 2015-ci ilin analoji dövrünün göstəricisindən 3,1% azdır
“Hesabat dövründə Azərbaycandan ixrac olunan qazın ümumi dəyəri 1 mlrd. 51 mln. 45,4 min dollar (azalma 26,5%) təşkil edib”, - deyə məlumatda qeyd edilir.
Hesabat dövründə sadələşdirilmiş gömrük bəyannamələri üzrə rəsmiləşdirilmiş 744 mln. 532,8 min dollar dəyərində 4 mlrd. 983,8 mln. kubmetr qaz ixrac edilib.
Ötən il 8 mlrd. 405 mln. 244,65 min kubmetr qaz ixrac olunub.