AQTA-da qida məhsullarının idxalı ilə məşğul olan sahibkarlarla görüş keçirilib
Oktyabrın 31-də Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) sədri Qoşqar Təhməzli qida məhsullarının idxalı ilə məşğul olan sahibkarlarla görüşüb.
Görüşdə əhalinin sağlam və təhlükəsiz qida məhsulları ilə təmin edilməsinin qarşıda duran əsas vəzifə olduğunu bildirən Agentlik sədri ölkəyə təhlükəsiz və beynəlxalq standartlara uyğun qida məhsullarının idxal edilməsinin qida təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Bildirilib ki, son illər Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə həyata keçirilən islahatlar, kənd təsərrüfatı və qida sənayesi sektorunda müasir standartların tətbiq olunması yerli istehlakçıların hüquqlarının müdafiə olunmasına və idxal prosesi zamanı qida məhsullarının təhlükəsizliyinin təmin olunmasına nəzarət imkanlarını genişləndirməkdədir.
Q. Təhməzli son dörd ayın göstəricilərinə əsasən ölkəyə qida məhsulları idxal edən 56 şirkətin fəaliyyətini mövcud qanunvericiliyin tələbləri çərçivəsində həyata keçirdiyini və onların bu sahədəki digər şirkətlər üçün nümunə olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, cari ilin noyabr ayının 1-dən etibarən həmin şirlkərlərin idxal prosesləri zamanı risk əsaslı sadələşdirilmiş nəzarət sistemi tətbiq olunacaq.
Qida zəncirinin bütün mərhələlərində, eləcə də, qida məhsullarının tədarükü, qablaşdırılması, saxlanması, daşınması və dövriyyəsi zamanı qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunmasının vacibliyini vurğulayan Agentlik sədri ölkəyə təhlükəsiz və yüksək keyfiyyətli qida məhsullarının idxalı istiqamətində bundan sonra da sahibkarlara hər cür metodiki köməkliyin göstəriləcəyini və qida zəncirinin bütün mərhələlərində fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektlərinin maarifləndirilməsi işinin davam etdiriləcəyini bildirib.
Daha sonra qida məhsullarının idxalı ilə məşğul olan sahibkarların problemləri dinlənilib və onların həlli istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb