Neft Fondu “Makroiqtisadi sabitlik” üçün Mərkəzi Banka valyuta transfert edəcək
Xəbər verdiyimiz kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev “Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2017-ci il büdcəsi haqqında” Fərman imzalayıb.
“Marja” xəbər verir ki, Fərman ilə Dövlət Neft Fondunun 2017-ci il büdcəsinin xərcləri də təsdiqlənib.
Məlum olur ki, 2017-ci ildə Neft Fondu “Makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsi məqsədilə” Mərkəzi Banka 7,5 milyard manat (təxminən 4,2 milyard dollar) transfert etməsi nəzərdə tutulur. Bundan başqa, Fondun dövlət büdcəsinə 6,1 milyard manat (təxminən 3,5 milyard dollar) köçürməsi nəzərdə tutulub.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2017-ci il büdcəsinin gəlirləri 8 milyard 370 milyon 589,8 min manat, xərcləri isə 14 milyard 483 min 856,0 min manat məbləğində təsdiq edilib.
Qeyd edək ki, Neft Fondunun 2016-cı il büdcəsinin xərcləri cəmi 8 milyard 181 milyon 399,7 manat təsdiq edilmişdi. Ötən il Fondun xərclərində “Makroiqtisadi sabitliyin təmin edilməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına transfert” nəzərdə tutulmamışdı.