Azərbaycan fondu üçün "qızıl il" - 37,6 milyard gəlir əldə etdiyini açıqladı: BÖYÜKLÜYÜ 125 MİLYARD MANATI KEÇİB
Neft yox, investisiyalar daha çox gəlir gətirib- 2025-də 6,2% gəlirlilik. Qızıl və valyuta dalğası Azərbaycanın fonduna 20,4 milyard manat qazandırıb.Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) 2025-ci ilin yanvar-dekabr ayları üzrə gəlir və xərclərinə dair məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, 2025-ci ilin sonunda ARDNF-nin aktivləri ilin əvvəli 60 milyard ABŞ dolları ilə müqayisədə 22,5% artmaqla 73,5 milyard ABŞ dollarına çatmışdır.
Ötən il ARDNF-nin gəlirləri 37,6 milyard manat, xərcləri isə 14,6 milyard manat, o cümlədən neft-qaz sazişləri üzrə karbohidrogenlərin satışından gəlirlər 9,5 milyard manat olmuşdur.
ARDNF-nin investisiya gəlirliliyi 6,2% təşkil etmiş, bu isə 6,9 milyard manat və ya 4 milyard ABŞ dolları həcmində investisiya gəliri ilə nəticələnmişdir.
Dövlət büdcəsinə ARDNF tərəfindən 14,5 milyard manat köçürülmüşdür.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) bildirir ki, Fondun aktivləri 2025-ci ilin əvvəlinə 60 milyard 31,4 milyon ABŞ dolları (102 milyard 53,3 milyon manat ) təşkil etmiş, 2025-ci il dekabr ayının 31-nə isə, ilin əvvəli ilə müqayisədə 22,5% artaraq 73 milyard 541,5 milyon ABŞ dollarına (125 milyard 20,5 milyon manata) çatmışdır.
2025-ci ilin yanvar–dekabr ayları ərzində ARDNF-nin ümumi gəlirləri 37 milyard 594,4 milyon manat təşkil etmişdir. Sözügedən dövrdə Fondun büdcə gəlirləri 17 milyard 160,4 milyon manat, valyuta məzənnələrinin və qızıl qiymətinin dəyişməsindən yaranan fərq ilə bağlı büdcədənkənar gəlirləri isə 20 milyard 434,0 milyon manat olmuşdur. Büdcə xərcləri isə hesabat dövrü üzrə 14 milyard 627,2 milyon manat təşkil etmişdir.
Büdcə gəlirləri:
Neft-qaz gəliri.2025-ci ilin yanvar-dekabr ayları ərzində ARDNF-nin neft və qaz sazişlərinin həyata keçirilməsi ilə bağlı gəlirləri 10 milyard 266,3 milyon manat olmuşdur, o cümlədən: