Azərbaycanın xam neft ixracının dəyəri 16 faizdən çox azalıb
2025-ci ildə Azərbaycanın neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə ixracının cəmi dəyəri 21 milyard 414 milyon 603 min dollar təşkil edib. Bu, 2024-cü illə müqayisədə 1 milyard 782 milyon 946 min dollar və ya 7,7% azdır. 2024-cü ildə Azərbaycanın neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə ixracının cəmi dəyəri 23 milyard 197 milyon 549 min dollar təşkil etmişdi.
Bu barədə Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir .
Ötən il xam neft ixracının dəyəri 2 milyard 346 milyon 209 min dollar və ya 16,2% azalaraq 12 milyard 91 milyon 147 min dollara düşüb, təbii qaz ixraının dəyəri isə 414 milyon 530 min dollar və ya 4,9% artaraq 8 milyard 821 milyon 259 min dollara yüksəlib.
2025-ci ildə Azərbaycanın neft-qaz sektoruna daxil olmayan mallar üzrə ixracının cəmi dəyəri 3 milyard 628 milyon 247 min dollar təşkil edib. Bu, 2024-cü illə müqayisədə 271 milyon 739 min dollar və ya 8,1% çoxdur.