Azərbaycanın cari əməliyyatlar hesabının profisiti "əriyib" - 1 milyard dollarlıq azalma
Azərbaycanın qeyri-neft-qaz sektoru üzrə cəmi əməliyyatlar balansının kəsiri 8 milyard dollara yaxınlaşın2025-ci ilin 9 ayı üzrə (yanvar-sentyabr) Azərbaycanın cari əməliyyatlar hesabının profisiti 3 milyard dollar və ya ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 5.4%-ni təşkil etmişdir (2024-cü ilin 9 ayı üzrə 3 milyard 952.9 milyon dollar profisit olmuşdur).
Marja.az xəbər verir ki, bu, Mərkəzi Bankın açıqladığı Azərbaycanın 2025-ci ilin 9 ayı üzrə Tədiyə balansında bildrilir.
Neft-qaz sektoru üzrə cəmi əməliyyatlar balansının profisiti ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən 3.7% azalaraq 10.7 milyard dollar, qeyri-neft-qaz sektoru üzrə cəmi əməliyyatlar balansının kəsiri isə 7.5% artaraq 7.7 milyard dollar məbləğində olmuşdur.
2025-ci ilin 9 ayı üzrə xarici ticarət dövriyyəsi 30.8 milyard dollar təşkil etmiş, neft-qaz sektoru üzrə 14 milyard dollar həcmində profisit, qeyri-neft-qaz sektoru üzrə 8.4 milyard həcmində kəsiribağlamışdır. Nəticədə hesabat dövründə xarici ticarət balansında 5.6 milyard dollar həcmində profisit yaranmışdır.
Hesabat dövründə əmtəə ixracı 5.6% azalaraq 18.2 milyard dollar təşkil etmişdir. Dövr ərzində əsasən dünya bazarlarında xam neftin və təbii qazın qiymətlərinin əlverişli olması şəraitində neft-qaz sektoru üzrə ixracın həcmi 15.7 milyard dollar olmuşdur. İxrac olunmuş neft-qaz məhsullarının (15.7 milyard dollar) 9.6 milyard dolları xam neftin, 5.6 milyard dolları təbii qazın, 0.5 milyard dolları isə neft emalı məhsullarının payına düşür. Hesabat dövründə qeyri-neft-qaz ixracı üzrə müsbət meyllər müşahidə olunmuşdur. Nəticədə müvafiq dövr üzrə qeyri-neft-qaz ixracı 6.1% artaraq 2.5 milyard dollar təşkil etmişdir.
2025-ci ilin 9 ayı üzrə əmtəə idxalı ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən 2.7% artaraq 12.6 milyard dollar təşkil etmişdir. Hesabat dövründə istehlak mallarının idxalının ümumi dəyəri isə 5.1 milyard dollar olmuş, bunun da 1.8 milyard dolları ərzaq məhsullarının payına düşür. Qeyri-neft-qaz sektoru üzrə idxal 3.9% artaraq 10.9 milyard dollar olmuşdur.