Naxçıvanın paylayıcı elektrik şəbəkəsi yenidən qurulacaq - SƏRƏNCAM
Azərbaycan Respublikası Prezidenti, Naxçıvan Muxtar Respublikasında paylayıcı elektrik şəbəkəsinin yenidən qurulması və bərpası ilə bağlı əlavə tədbirlər görülməsi məqsədilə yeni sərəncam imzalayıb.
Sərəncamda qeyd edilib ki, son illərdə ölkədə enerji sektorunda həyata keçirilən islahatlar, xüsusilə elektrik enerjisi ilə təminatın etibarlılığı, davamlılığı və təhlükəsizliyini artırmağa yönəlmişdir. Bu islahatlar, həmçinin istehlakçılara daha səmərəli və keyfiyyətli enerji təchizatının təmin edilməsi üçün zəmin yaratmışdır.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında iqtisadi inkişafın dayanıqlığının təmin olunması məqsədilə kommunal infrastrukturun, o cümlədən elektrik şəbəkəsinin müasirləşdirilməsi prioritet məsələlərdən biridir. Nəticə olaraq, bu istiqamətdə daha da irəliləyişin təmin olunması məqsədilə "Naxçıvan Muxtar Respublikasının paylayıcı elektrik şəbəkəsinin yenidən qurulmasına və bərpasına dair 2026-2030-cu illər üçün Tədbirlər Planı" təsdiq edilib.
Tədbirlər Planının icrasını "Azərişıq" Açıq Səhmdar Cəmiyyəti həyata keçirəcək və ilin sonunda planın icrasının gedişi barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat verəcək. Sərəncama əsasən, Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti Tədbirlər Planının maliyyələşdirilməsi məqsədilə növbəti illərdə dövlət büdcəsi layihələrində tələb olunan maliyyə vəsaitini nəzərdə tutmaq üçün zəruri addımlar atacaq.
Sərəncam, həmçinin ölkənin enerji təchizatının gücləndirilməsi, Naxçıvan Muxtar Respublikasında kommunal xidmətlərin daha da təkmilləşdirilməsi və əhalinin fasiləsiz və təhlükəsiz enerji təchizatı ilə təmin olunmasını hədəfləyir. Bu addım, enerji sektorunda inkişafın sürətləndirilməsi və müasir texnologiyaların tətbiqini dəstəkləyəcək.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında həyata keçiriləcək bu tədbirlər, ölkənin ümumi iqtisadi inkişafını daha da möhkəmləndirəcək və regionda elektrik şəbəkəsinin müasirləşdirilməsi ilə bağlı yeni dövrün başlanğıcını qoyacaq.