Azərbaycanın neft ixracında sıçrayış - YANVARDA GƏLİR 1 MİLYARD DOLLARDAN ÇOX ARTIB
2025-ci ilin yanvar ayında Azərbaycanın neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə ixracının statistik dəyəri 2 milyard 792 milyon 679 min dollar təşkil edib.
Marja.az Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir ki, neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə ixracın dəyəri 2025-ci ilin yanvar ayında 2024-ci ilin yanvar ayı ilə müqayisədə 1 milyard 170 milyon 750 min dollar və ya 72,2% artıb. 2024-ci ilin yanvar ayında Azərbaycanın neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə ixracın statistik dəyəri 1 milyard 621 milyon 928 min dollar təşkil etmişdi.
Neft-qaz sektoruna daxil olan mallar üzrə ixracın statistik dəyərinin artması miqdar ifadəsilə ixracın artmasından qaynaqlanır. Başqa sözlə, Azərbaycan dünya bazarlarında daha çox xam neft və təbii qaz göndərib.
Azərbaycandan ixrac olunan xam neftin statistik dəyəri 2025-ci ilin Yanvar ayında 2024-cü ilin yanvar ayı ilə müqayisədə 2,2 dəfə və ya 1 milyard 39 milyon 582 min dollar artaraq 1 milyard 903 milyon 35 min dollar, təbii qazın statistik dəyəri isə 130 milyon 292 min dollar və ya 17,6% artaraq 870 milyon 82 min dollar təşkil edib.
Xam neftin ixracı miqdar ifadəsilə 1 milyon 462 min 278 tondan (2024-cü ilin yanvar ayı) 3 milyon 460 min 827 tona (2025-ci ilin yanvar ayı) yüksəlib (2,4 dəfə artıb).
Azərbaycandan təbii qaz ixracı miqdar ifadəsilə 1 milyard 931 milyon 879 min kub metrdən (2024-cü ilin yanvar ayı) 2 milyard 338 milyon 620 min kub metrə (2025-ci ilin yanvar ayı) yüksəlib.
2024-cü ilin Yanvar ayında Azərbaycandan ixrac olunmuş xam neftin ststistik dəyəri 863 milyon 453 min dollar, təbii qazın statistik dəyəri isə 739 milyon 791 min dollar təşkil etmişdi.