Dollar/Türkiyə Lirəsi məzənnəsində yeni rekord
Türk Lirəsi ucuzlaşmaqda davam edir.Türkiyə və qlobal valyuta bazarında ABŞ dolları/ Türk Lirəsi (TL) məzənnəsi yüksəlir. Məzənnə 34,9650-ni görərək ən yüksək səviyyəsini yeniləyib. Avro/TL 36,78-ə yüksəlib.
Bazarlar ölkə daxilində minimum əmək haqqı danışıqlarını izləyərkən, həmçinin gözlər bu həftə ilin son faiz qərarını verəcək ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminə (Fed) çevrilib.
Fed-in faizini 0,25 bənd də azaldaraq 4,50 faizdən 4,25 faizə endirəcəyi gözlənilir. Fyuçerslərə görə, gələn il üçün yalnız iki faiz endirimi gözlənilir və faiz dərəcələrinin 3,80 faizə düşəcəyi nəzərdə tutulur.
Dollar, FED-in faiz dərəcələrini aşağı salacağı, lakin 2025-ci il üçün yumşalma tempinin zəif olacağına dair gözləntilər əsasında digər əsas valyutalara qarşı üç həftənin ən yüksək səviyyəsinə yaxınlaşıb. Dolları 6 əsas valyutaya nisbətdə ölçən dollar indeksi noyabrın 26-dan bəri ilk dəfə 107,18 səviyyəsini test edib.
Financial Times-ın sorğusuna qatılan iqtisadçıların fikrincə, ABŞ Federal Ehtiyat Sistemi Tramp administrasiyasının siyasətlərinin inflyasiyanı artıracağına dair narahatlıqlar səbəbindən faiz endirimlərinə daha ehtiyatlı yanaşacaq. İndi iqtisadçıların böyük əksəriyyət faiz dərəcəsinin 2025-ci ilin sonuna qədər 3,5 faiz və ya ondan yuxarı qalacağını düşünürlər. Sentyabr ayında sorğuda iştirak edən respondentlərin əksəriyyəti faiz dərəcəsinin 3,5 faizdən aşağı düşəcəyini nəzərdə tuturdular.