Azərbaycan startapı Nextool qlobal miqyasda səs salır!
Təsisçisi azərbaycanlı gənclər olan Nextool şirkəti qısa müddətdə qlobal texnologiya bazarında böyük uğur qazanaraq “Yahoo Finance” və “Business Insider” kimi nüfuzlu media orqanlarında yer alıb.
Cəfər Nəcəfov və Aqil Zeynalov tərəfindən qurulan şirkət hazırda 10 mindən çox süni intellekt (AI) alətini təqdim edən ən böyük kataloqlardan biridir.
Layihə istifadəçilərin ehtiyaclarına uyğun AI alətlərini tapmalarını təmin edərək onları daha əlçatan edir.
Nextool-un həmtəsisçisi Cəfər Nəcəfov qeyd edib ki, başlanğıcda sadəcə Google Sheet vasitəsilə müxtəlif AI alətlərini toplayıblar:
“Sonra bu informasiyaları bir platformada yığmaq ideyası yarandı və beləliklə Nextool-u qurduq”.
Nextool platformanın inkişafı üçün 1 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya cəlb etmək mərhələsindədir. Bu maliyyə dəstəyi platformanın istifadəçi təcrübəsini artırmaq, iOS və Android mobil tətbiqlərinin hazırlanması, eləcə də bazarın genişlənməsi istiqamətində istifadə ediləcək.
Digər həmtəsisçi Aqil Zeynalov isə bildirib ki, bu maliyyələşmə mərhələsi Nextool-un abunəçilər bazasını genişləndirmək və yeni bazarlara çıxmaq üçün vacibdir: "Yığacağımız investisiya ilə qlobal səviyyədə istifadəçi sayını artırmaq və AI alətlərini hər kəs üçün əlçatan etmək niyyətindəyik”.
Nextool hazırda ingilis və ispan dillərində fəaliyyət göstərir və yaxın aylarda türk, çin və fransız dillərini də əlavə etməyi planlaşdırır. Bu, platformanın daha geniş auditoriyaya çıxmasına və AI texnologiyasını hər kəs üçün daha əlçatan etməsinə kömək edəcək.
Bundan əlavə, Nextool-un həftədə iki dəfə 100 minə yaxın abunəçisinə AI sahəsində son yenilikləri çatdıran xüsusi "newsletter" xidməti mövcuddur. "Hubspot" və "Fiverr" kimi dünya şöhrətli şirkətlər Nextool-un müştəriləri sırasındadır.
Azərbaycanın qlobal səviyyədə tanınan bu innovativ startapı haqqında daha ətraflı məlumat əldə etmək və Nextool-un uğur hekayəsinə şahid olmaq üçün Nextool rəsmi saytına baş çəkə bilərsiniz.