Çin Mərkəzi Bankından əhatəli təşviq paketi
Çin Xalq Bankı ölkənin iqtisadi artım hədəfinə çatmasına kömək etmək üçün bu ilin ən əhatəli təşviq paketini açıqlayıb.Çin Xalq Bankı (PBOC, mərkəzi bank) bu il ölkənin 5 faizlik iqtisadi artım hədəfinə nail olunması üçün ən əhatəli təşviq paketini açıqlayıb.
Marja.az xəbər verir ki, PBOC-ın sədri Pan Gongsheng, yeddi günlük əks repo dərəcəsinin 1,7 faizdən 1,5 faizə endirildiyini və məcburi ehtiyat normasının 0,5 faiz bəndi azaldıldığını, 1 trilyon yuan (142 milyard dollar) likvidlik təmin edəcəklərini (dövriyyəyə yeridəcəklərini) açıqlayıb.
Beləliklə, Çin Mərkəzi Bankı məcburi ehtiyat normasını 2020-ci ildən bəri ən aşağı səviyyəyə endirib (məcburi ehtiyat norması - əmanət qəbul edən bankların bu əmanətlər müqabilində Mərkəzi Bankda saxlamalı olduqları nisbətdir və bu nisbəti Mərkəzi Bank müəyyən edir).
PBOC ipoteka faizlərini azaldıb, ikinci ev almağı tənzimləyən qaydaları yumşaldıb.
Fond bazarlarına dəstək tədbirləri də paketə daxil edilib. Paketə görə qiymətli kağız şirkətləri, fondlar və sığorta şirkətləri səhm almaq üçün mərkəz bankının qaynaqlarından (vəsaitlərindən) faydalana biləcəklər.
Maliyyə bazarları paketi müsbət qarşılayıb, CSI 300 beşinci ticarət günündə müsbət olaraq qalıb. Çinin 10 illik istiqrazlarının faizi 2 faizə düşüb.
İqtisadçılar paketin gözləntiləri aşdığını bildirsələr də, bunun Çin iqtisadiyyatının problemlərinə hərtərəfli həlli təmin etməkdən uzaq olduğunu bildiriblər. "ANZ"nin Çin İqtisadçısı Raymond Yeung, "İpoteka krediti faizinin azaldılmasının mənzil bazarını nə qədər bərpa edəcəyinə əmin deyilik" bildirib.
"Eastspring Investments"ın Səhm analitiki Ken Wong, dəstəkləyici monetar yumşalma addımlarının müsbət olduğunu, lakin dördüncü rübün iqtisadi artımını gücləndirmək üçün daha çox iş görülməli olduğunu deyib.