Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) faiz qərarını açıqladı.
Gözlənildiyi kimi TCMB dərəcəsini 50% səviyyəsində dəyişməz saxladı.
Bazarlarda da Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının faizini sabit saxlayacağı gözlənilirdi.
Türkiyə Mərkəzi Bankı 31 Mart bələdiyyə seçkiləri öncəsi sabit qalması gözlənilən faiz dərəcəsini "inflyasiya proqnozunun pisləşməsi" ilə əlaqədar olaraq 50 faizə qaldırmışdır.
TCMB faiz dərəcəsini aprel, may və iyun aylarında 50 faiz səviyyəsində sabit saxlayıb.
TCMB-nin yaydığı məlumatda deyilir:
“Pul Siyasəti Komitəsi (İdarə Heyəti) pul siyasəti dərəcəsi olan bir həftəlik repo hərracı faiz dərəcəsini 50 faiz səviyyəsində sabit saxlamaq qərarına gəlib.
Aylıq inflyasiyanın əsas tendensiyası iyun ayında əhəmiyyətli dərəcədə zəifləmişdir. Aparıcı göstəricilər pul siyasətinin təsir dairəsindən nisbətən kənarda olan qiymət və vergi tənzimlənməsi, emal olunmamış ərzaq məhsullarının qiymətlərində təklif ilə əlaqədar artımlar nəticəsində iyul ayında aylıq inflyasiyanın müvəqqəti artacağını göstərir. Bununla belə, əsas trenddə artımın nisbətən məhdud qalacağı gözlənilir. Son göstəricilər daxili tələbin yavaşlamağa davam etdiyini təsdiqləyir. Xidmət inflyasiyasının yüksək qalması, geosiyasi risklər və ərzaq qiymətləri inflyasiya təzyiqlərini canlı saxlayır. İdarə Heyəti inflyasiya gözləntilərinin və qiymət davranışının proqnozlara uyğunluğunu yaxından izləyir.
Pul siyasətinin sərtləşdirməsinin kreditlərə və daxili tələbata təsiri diqqətlə izlənilir. İdarə Heyəti sərt pul siyasətinin gecikmiş təsirlərini nəzərə alaraq siyasət dərəcəsini sabit saxlamaq qərarına gəlsə də, inflyasiya ilə bağlı yuxarı istiqamətli risklərə qarşı ehtiyatlı mövqeyini bir daha təkrarlamışdır. Aylıq inflyasiyanın əsas tendensiyasında əhəmiyyətli və daimi azalmaya nail olunana və inflyasiya gözləntiləri proqnozlaşdırılan proqnoz diapazonuna yaxınlaşana qədər sərt pul siyasəti mövqeyi saxlanılacaq. İnflyasiyanın əhəmiyyətli və daimi pisləşməsi proqnozlaşdırılarsa, pul siyasəti mövqeyi daha da sərtləşdiriləcək. Pul siyasətində qətiyyətli mövqe; Aylıq inflyasiyanın əsas tendensiyasını azaldacaq və daxili tələbin tarazlaşdırılması, türk lirəsinin real bahalaşması və inflyasiya gözləntilərinin yaxşılaşması yolu ilə deinflyasiya prosesini gücləndirəcək.
İdarə Heyəti, sərt pul siyasətinin gecikmiş təsirlərini nəzərə alaraq, inflyasiyanın əsas meylini azaldacaq və inflyasiyanı orta müddətli dövrdə 5 faiz hədəfinə çatdıracaq pul və maliyyə şərtlərini təmin edəcək şəkildə siyasət qərarlarını müəyyən edəcək.
İnflyasiya ilə bağlı göstəricilər və onun əsas tendensiyası ciddi şəkildə izləniləcək və Şura qiymət sabitliyinin əsas məqsədinə uyğun olaraq sərəncamında olan bütün vasitələrdən qətiyyətlə istifadə edəcək.
İdarə heyəti öz qərarlarını proqnozlaşdırıla bilən, məlumatlara əsaslanan və şəffaf çərçivədə qəbul edəcək."