Naxçıvanda 102 dövlət əmlakı özəlləşdirilib - 7 DƏFƏYƏ YAXIN ARTIM
Dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi sahəsində işlər davam etdirilir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyidən Marja-ya verilən məlumata görə, Nazirliyin yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən 2024-cü ilin 6 ayı ərzində 102 dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi başa çatıb ki, bu da 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,8 dəfə çox olub.
Naxçıvanda özəlləşdirmə və icarədən daxilolmalar 5,5 dəfə artıb
Cari ilin yanvar-iyun ayları ərzində özəlləşdirmədən dövlət büdcəsinə daxilolmalar 911,9 min manat təşkil edib ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8,4 dəfə çoxdur.
Hesabat dövründə dövlət əmlakının icarəsindən dövlət büdcəsinə daxilolmalar 137,3 min manat təşkil edib, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 65,8 faiz artım qeydə alınıb.
Ümumilikdə cari ilin ilk 6 ayında özəlləşdirmədən və icarədən 1,4 milyon manata yaxın vəsait daxil olub ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 5,5 dəfə çoxdur.
Naxçıvanda 22 əmlakın satışı həyata keçirilib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən rəqabətli formada hərracların təşkili davam etdirilir. Belə ki, cari ilin ilin birinci yarımili ərzində 22 əmlakın hərracla satışı həyata keçirilib. Bunlardan 5-i qeyri-yaşayış obyekti, 15-i torpaq sahəsi, 1-i nəqliyyat vasitəsi və 1-i faydalı qazıntı yatağıdır. Hesabat dövründə keçirilən hərracların sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 29,4 faiz artıb.
Naxçıvanda keçirilmiş hərraclardan xidmət haqqı 3,4 dəfə artıb
2024-cü ilin 6 ayı ərzində Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən dövlət, bələdiyyə və xüsusi mülkiyyətdə olan əmlakların özəlləşdirilməsi, icarəyə verilməsi və satışı diqqətdə saxlanılıb, bu sahədə şəffaflaşmanın tətbiqi nəticəsində daxil olan xidmət haqqı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,4 dəfə artıb.
Elektron müraciətlərin sayı dəfələrlə artıb
2024-cü ilin 6 ayı ərzində İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin fəaliyyət istiqamətlərində dövlət xidməti üzrə vətəndaşlardan, sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən hüquqi və fiziki şəxslərdən, bələdiyyələrdən, dövlət qurumlarından 2 mindən artıq elektron müraciət daxil olub ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,8 dəfə çoxdur.
Naxçıvanda iyulun 9-da növbəti hərrac keçirilib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti tərəfindən keçirilən növbəti hərracda 11 nəqliyyat vasitəsi özəlləşdirilib.
Nəqliyyat vasitələri üzrə sifarişlərin çoxluğu hərracı rəqabətli edib. Hərraca çıxarılan avtomobillərə edilən təkliflər start qiymətindən çox olub.
Hərracda satılan nəqliyyat vasitələrinin siyahısı ilə http://emlak.nakhchivan.az/ rəsmi internet saytında müsabiqələr və hərraclar bölməsinə daxil olmaqla tanış olmaq mümkündür.
Vurğulanıb ki, hərraclarda mövcud qanunvericilik əsasında bələdiyyə mülkiyyətində, xüsusi mülkiyyətdə olan əmlakların, torpaqların, qeyri-yaşayış sahələrinin, nəqliyyat vasitələrinin, özəlləşdirilməsi, icarəyə verilməsi və satışı həyata keçirilir.