“Fitch Ratings” Azərbaycanda iqtisadi artım proqnozlarını açıqlayıb
"2023-cü ildə Azərbaycanda iqtisadi artım nəzərəçarpacaq dərəcədə azalaraq 1,1%-ə kimi düşüb ki, bu da neft-qaz sektorunda azalmanı və bəzi əsas qeyri-neft sektorlarında, xüsusən də nəqliyyatda post-pandemiyadan sonrakı artımın zəifləməsini əks etdirir. "Fitch" Azərbaycanda iqtisadi artımın 2024-cü ildə 2,8%-ə, 2025-ci ildə isə 2,5%-ə qədər bərpasını gözləyir ki, bu da dövlət sərmayəsi ilə dəstəklənir".
Marja.az xəbər verir ki, bu, beynəlxalq kredit reytinqi təşkilatı "Fitch"in yaydığı məlumatda bildirilir.
Qeyd edilib ki, eyni zamanda, iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi istiqamətində irəliləyiş - dövlətin böyük iştirakı, maliyyələşdirməyə məhdud çıxış, idarəetmə problemləri və enerjidən kənar xarici investisiyaların aşağı olması ilə məhdudlaşır.
"Fitch" bildirib ki, Azərbaycanda orta inflyasiya əsas ticarət tərəfdaşlarına nisbətən güclü manat və aşağı beynəlxalq ərzaq qiymətləri ilə 2023-cü ildə 9%-ə enib: "Fitch" inflyasiyanın 2024-cü ildə 4,5%-ə qədər azalacağını proqnozlaşdırır. İllik inflyasiya Azərbaycan Mərkəzi Bankının hədəf diapazonuna (4%±2) daxil olduğu üçün Mərkəzi Bank noyabr ayından etibarən əsas siyasət faizini 1,25 bənd azalaraq 7,75%-ə endirib. Fitch-in fikrincə, inflyasiyanın səviyyəsi daha da yumşaldılmanın tempi və miqyasından, yüksək əmtəə qiymətləri və tələb tərəfi təzyiqləri ilə bağlı risklərdən, məsələn, maaşların güclü artımı və dövlət xərclərinin icrasından asılı olacaq".