Artıq AQTA 7 ölkədə fəaliyyət göstərən 98 müəssisəni qiymətləndirib
Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyində (AQTA) ölkəyə yüksək riskli məhsullar idxal edən sahibkarlarla görüş olub.
AQTA-nın yaydığı məlumatda bildirilir ki, tədbir yüksək riskli məhsulların idxalı sahəsindəki vəziyyəti bir daha nəzərdən keçirmək, bu sahədə fəaliyyət göstərən sahibkarlarla əməkdaşlığı daha da genişləndirmək, onları mövcud qanunvericilik və tələblər barədə məlumatlandırmaq, xidmətlərinin beynəlxalq tələblərə uyğun təşkilinə kömək göstərmək, həmçinin təkliflərini dinləmək və müvafiq işlərin həyata keçirilməsini təmin etmək məqsədilə təşkil olunub.
Görüşdə qida təhlükəsizliyi, o cümlədən yüksək riskli məhsulların idxalı sahəsində qarşıya qoyulan tələblər və həyata keçirilən tədbirlər barədə geniş məlumat verib. Bildirilib ki, bu il yanvarın 1-dən qüvvəyə minən “Qida təhlükəsizliyi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununa əsasən, yüksək riskli qida məhsullarının, xüsusilə heyvan mənşəli məhsulların ölkəmizə gətirilməsi üçün həmin məhsulların istehsal və emal edildiyi obyektlər AQTA tərəfindən təsdiq olunmalıdır. Bununla əlaqədar olaraq, hazırda ixracatçı ölkələrdə fəaliyyət göstərən müəssisələrin yerində və ya videokonfrans formatında öncədən təsdiq edilmiş plan əsasında qiymətləndirilməsi həyata keçirilir. Qiymətləndirmənin nəticələri əsasında müəssisələr təsdiq olunur və ya təsdiqdən imtina edilir. Artıq 7 ölkədə fəaliyyət göstərən 98 müəssisənin Agentlik tərəfindən qiymətləndirilməsi aparılıb. Ölkəyə idxal olunan bütün qida məhsulları risk qiymətləndirilməsinin nəticələri əsasında laborator müayinələrə cəlb edilir. Eyni zamanda nəzərə çatdırılıb ki, təsdiq olunmamış müəssisələrdən idxal edilən qida məhsullarının yüksək riskli məhsul kateqoriyasına aid olunması və nəticədə hər idxal partiyasından laborator müayinə aparılması məqsədilə nümunələrin götürülməsi həyata keçiriləcək. Təsdiq edilmiş müəssisələrdən idxal olunan qida məhsulları isə artıq orta riskli məhsullara aid ediləcək və həmin məhsulların laborator müayinələrə cəlb olunma tezliyi azalacaq, yəni idxal partiyaları daha az müayinələrə cəlb ediləcək.
Sahibkarlar qanunvericiliyin tələbləri ilə Agentliyin www.afsa.gov.az saytından tanış ola, şikayət və təkliflərini isə “1003-Çağrı Mərkəzi”nə bildirə bilərlər.